Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test - Module 2 - 7th grade

Test - Module 2 - 7th grade

7th Grade

15 Qs

TEK 8.8.C One Variable Equations

TEK 8.8.C One Variable Equations

7th - 8th Grade

12 Qs

M6T2 Multiple Representations of Equations Practice

M6T2 Multiple Representations of Equations Practice

7th - 8th Grade

14 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

7th Grade

15 Qs

702-703 Memorial Day Review

702-703 Memorial Day Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Proportions Review

Ratios, Rates and Proportions Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Reading Proportional Graphs

Reading Proportional Graphs

7th Grade

13 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Rebecca Mitchell

Used 905+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What is the unit rate?

$4.50

$6.75

$5.25

$7.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What is the charge for 11/2 hours?

$5.00

$6.75

$5.25

$7.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What would be the charge for 8 hours?

$55.00

$40.75

$48.00

$36.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Kristin was charged $24.75 for parking. How many hours did she park her car at the garage?

5.5 hours

4 hours

4.75 hours

5.25 hours

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which statement about this graph IS NOT true?

The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.

At 4 hours, the charged amount is $16.

The graph creates a straight line that increases every hour.

At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Choose ALL CORRECT statements.

*There may be more than 1.

The graph represents the ratio of weight per pound to cost.

At a weight of 8 pounds the cost is about $10.

The unit rate is $4 per pound.

At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.

What is the charge for 3 1/2 hours of skating?

$22.50

$24.50

$22.75

$23.75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?