Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Rebecca Mitchell
Used 905+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What is the unit rate?
$4.50
$6.75
$5.25
$7.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What is the charge for 11/2 hours?
$5.00
$6.75
$5.25
$7.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.
What would be the charge for 8 hours?
$55.00
$40.75
$48.00
$36.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kristin was charged $24.75 for parking. How many hours did she park her car at the garage?
5.5 hours
4 hours
4.75 hours
5.25 hours
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose ALL CORRECT statements.
*There may be more than 1.
The graph represents the ratio of weight per pound to cost.
At a weight of 8 pounds the cost is about $10.
The unit rate is $4 per pound.
At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.
What is the charge for 3 1/2 hours of skating?
$22.50
$24.50
$22.75
$23.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Multi-step Equation Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Real World Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships in Real Life

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Real Life Inequalities

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Equations and Inequalities

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportional vs Non Proportional

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Real World Problems & Combining like terms

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade