Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

P1: Unit Rates

P1: Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Proportions & Unit Rate

Proportions & Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 7.RP.A.2B, 6.EE.C.9

+2

Standards-aligned

Created by

Brittani Simmons

Used 22+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.

116 calories per hour

86 calories per hour

0.0086 calories per hour

116.25 calories per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the following statement a rate or a UNIT RATE?


Lily watches 3 movies in 2 days.

rate

UNIT RATE

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the following statement a rate or a UNIT RATE?


Laila paid $5.00 for 3 feet of LED lights.

rate

UNIT RATE

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the following statement a rate or a UNIT RATE?


Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour.

rate

UNIT RATE

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

k represents

the constant of proportionality

the king

ketchup

a strikeout

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?