Unit Price & Unit Rate

Unit Price & Unit Rate

Assessment

Assessment

Created by

Yvonne Lucio

Mathematics

9th - 12th Grade

8 plays

Easy

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Kevin can complete 45 multiplication problems in 2 minutes. What is the unit rate?

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

10.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Interpreting Unit Rate

20 questions

Interpreting Unit Rate

assessment

8th Grade - University

Unit Rate

20 questions

Unit Rate

assessment

7th Grade - University

Statistics Unit Rate

20 questions

Statistics Unit Rate

assessment

7th Grade - University

QR- Unit 1 Practice

20 questions

QR- Unit 1 Practice

assessment

9th Grade

Identifying Unit Rates

20 questions

Identifying Unit Rates

assessment

7th Grade - University

Unit Rate Quizizz

20 questions

Unit Rate Quizizz

assessment

7th Grade - University

Mastering Unit Rates and Proportions

15 questions

Mastering Unit Rates and Proportions

assessment

7th Grade - University

Finding Unit Rate from a Graph

20 questions

Finding Unit Rate from a Graph

assessment

7th Grade - University