Topic 1 Review

Topic 1 Review

9th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Propoziții. Predicate. Cuantificatori

Propoziții. Predicate. Cuantificatori

9th Grade

10 Qs

DILATASI

DILATASI

9th Grade

10 Qs

math

math

7th Grade - University

11 Qs

Solving Radical Equation

Solving Radical Equation

9th Grade

10 Qs

Planteo de Ecuaciones

Planteo de Ecuaciones

1st - 10th Grade

11 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

8th - 9th Grade

10 Qs

CLASS-IX MATHS

CLASS-IX MATHS

9th - 12th Grade

10 Qs

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

9th Grade

10 Qs

Topic 1 Review

Topic 1 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS.HSA.CED.A.3, TEKS.MATH.7.10A, CCSS.7.EE.B.4A

+5

Standards-aligned

Created by

Evelyn Diaz

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

Tags

TEKS.MATH.7.10A

TEKS.MATH.8.8A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A taxi cab costs $1.75 and $0.75 for each additional mile. You have $20 to spend on you ride. Which inequality could be solved to find how many miles you can travel, if m is the number of additional miles?

1.75n + 0.75 ≥ 20
1.75n + 0.75 ≤ 20
0.75n + 1.75 ≥ 20
0.75n + 1.75 ≤ 20

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The 30 members of a choir are trying to raise at least $1,500 to cover travel costs to a singing camp. They have already raised $600. Which inequality could you solve to find the average amounts each member can raise that will at least meet the goal?

30x + 600 > 1,500
30x + 600 ≥ 1,500
30x + 600 < 1,500
30x + 600 < 1,500

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.8