Multiplying & Dividing with Decimals

Multiplying & Dividing with Decimals

5th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Math Test Review

Unit 2 Math Test Review

3rd - 6th Grade

20 Qs

5th Grade Math Pre-Assessment

5th Grade Math Pre-Assessment

4th - 5th Grade

20 Qs

3rd Grade Math STAAR Review

3rd Grade Math STAAR Review

2nd - 5th Grade

20 Qs

Mean, Median, Mode, Range

Mean, Median, Mode, Range

5th - 7th Grade

20 Qs

fifth grade math review

fifth grade math review

5th Grade

24 Qs

5.NF.3 Study Guide (Fractions as division)

5.NF.3 Study Guide (Fractions as division)

5th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing fractions

Multiplying and Dividing fractions

5th Grade

20 Qs

MCAS Math Review 4th Grade

MCAS Math Review 4th Grade

4th - 5th Grade

22 Qs

Multiplying & Dividing with Decimals

Multiplying & Dividing with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Amber Bond

Used 3+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
1.569 x 3
4.712
4.780
4.707
4.987

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?
$47
$9.50
$47.50
$5.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

4.25 x 3.1
1.3175
13.175
131.75
1317.5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate
1.08÷4
2.7
0.27
2.07
.20

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Keri is reading a novel that has 650 pages. She has 25 days to finish the book. If Keri reads the same number of pages each day, how many pages does she read each day?
26 pages
27 pages
20 pages
30 pages

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?