10/9/20 - Quiz

10/9/20 - Quiz

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Q4 Wk1 Recall

Q4 Wk1 Recall

7th Grade

15 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Axioms, Factors, Multiples

Axioms, Factors, Multiples

6th - 7th Grade

19 Qs

Scientific Notation & Exponents Review

Scientific Notation & Exponents Review

7th - 8th Grade

23 Qs

Decmal Conversions

Decmal Conversions

6th - 8th Grade

16 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Multiplying & Dividing Integers

Multiplying & Dividing Integers

7th - 8th Grade

15 Qs

Kvíz

Kvíz

7th Grade

15 Qs

10/9/20 - Quiz

10/9/20 - Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D, 8.EE.B.5

+7

Standards-aligned

Created by

Jahred Boyd

Used 14+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which table shows a proportional relationship between the distances on a map and the actual distances?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

$3
$4
$2
$9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit rates. What is the best explanation for the better deal?

You will get more cereal with cheerios for 17 ounces
Apple Jacks has the best unit rate: $4.50
Cheerios is the least expensive by the ounce: $0.216 per ounce
Apple Jacks costs less money than Cheerios

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change?

Not here.

$80 per month.

$82 per month.

$41 per month.

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?