7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

EL TIEMPO

EL TIEMPO

7th - 8th Grade

10 Qs

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

7th Grade

10 Qs

H8 - Đường TB của tam giác, hình thang

H8 - Đường TB của tam giác, hình thang

6th - 12th Grade

15 Qs

METODOS DE FACTORIZACIÓN 9A

METODOS DE FACTORIZACIÓN 9A

1st - 10th Grade

11 Qs

Justas del conocimiento para las pruebas META-PR Mate 7- A

Justas del conocimiento para las pruebas META-PR Mate 7- A

7th Grade

10 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

Planteo de Ecuaciones

Planteo de Ecuaciones

1st - 10th Grade

11 Qs

Razonamiento Cuantitativo

Razonamiento Cuantitativo

1st - 12th Grade

12 Qs

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
8.EE.B.5, 7.RP.A.2B, 8.EE.B.6

+7

Standards-aligned

Created by

Marin Malgieri

Used 733+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 12 pts

Media Image

Is the graph proportional or non proportional?

proportional
non proportional

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

15
5
75
25

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

$3
$4
$2
$9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?