Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Mixed Number Word Problems: Division & More!

Mixed Number Word Problems: Division & More!

4th Grade - University

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Unit Rates Test Retest

Unit Rates Test Retest

7th Grade

19 Qs

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

6th Grade - University

14 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Solve for Proportions Word Problems

Solve for Proportions Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+7

Standards-aligned

Created by

Brittani Simmons

Used 135+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jenna makes 7 out of 15 shots at her basketball game. How many would she miss out of 60?

16

28

15

32

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alice earned $20.40 in 3 hours. At the same rate, what would Alice make in 8 hours?

$54.40

$6.80

$56.10

$57.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
14
7
2
112

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
48
120
2.5
15

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
8
15
40
29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?