Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Lawrence Mang
Used 107+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2 for $10.00. What is the unit rate?
$5.00
$10.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10 for $1.00. What is the unit rate?
$0.25 (a quarter)
$0.10 (a dime)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Run three miles in 30 minutes. What is the unit rate?
Three miles in 30 minutes, so the unit rate is 30 minutes.
One mile in 10 minutes, so the unit rate is 10 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The word "unit" is singular, so the unit rate means...
...the rate for all.
...the rate for just one.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A speed limit sign reads "55 MPH" (miles per hour). Which statement is true about the sign?
The unit is one hour.
The unit is one mile.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a newspaper delivery person earns $100 for delivering 1,000 newspapers...
the unit rate is likely $0.10 per newspaper.
the unit rate is likely $0.50 per newspaper.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When an employee is paid by the hour, the unit is most likely...
the amount of money paid, and the rate is the hour.
one hour, and the rate is the money paid for that hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade