Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Lawrence Mang
Used 107+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2 for $10.00. What is the unit rate?
$5.00
$10.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10 for $1.00. What is the unit rate?
$0.25 (a quarter)
$0.10 (a dime)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Run three miles in 30 minutes. What is the unit rate?
Three miles in 30 minutes, so the unit rate is 30 minutes.
One mile in 10 minutes, so the unit rate is 10 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The word "unit" is singular, so the unit rate means...
...the rate for all.
...the rate for just one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A speed limit sign reads "55 MPH" (miles per hour). Which statement is true about the sign?
The unit is one hour.
The unit is one mile.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a newspaper delivery person earns $100 for delivering 1,000 newspapers...
the unit rate is likely $0.10 per newspaper.
the unit rate is likely $0.50 per newspaper.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When an employee is paid by the hour, the unit is most likely...
the amount of money paid, and the rate is the hour.
one hour, and the rate is the money paid for that hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade