Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Lawrence Mang

Used 107+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2 for $10.00. What is the unit rate?

$5.00

$10.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10 for $1.00. What is the unit rate?

$0.25 (a quarter)

$0.10 (a dime)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Run three miles in 30 minutes. What is the unit rate?

Three miles in 30 minutes, so the unit rate is 30 minutes.

One mile in 10 minutes, so the unit rate is 10 minutes.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The word "unit" is singular, so the unit rate means...

...the rate for all.

...the rate for just one.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A speed limit sign reads "55 MPH" (miles per hour). Which statement is true about the sign?

The unit is one hour.

The unit is one mile.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a newspaper delivery person earns $100 for delivering 1,000 newspapers...

the unit rate is likely $0.10 per newspaper.

the unit rate is likely $0.50 per newspaper.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When an employee is paid by the hour, the unit is most likely...

the amount of money paid, and the rate is the hour.

one hour, and the rate is the money paid for that hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?