
Test 2.2
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Leslie Bates
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Last Friday, Trevor had $29. Over the
weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?
29 + 41 = x
41 - x = 29
x + 29 = 41
x - 29 = 41
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Working together, Melissa and
Esteban collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Melissa collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Estaban collected. Using x as your variable write an equation to solve.
20x = 53
x - 20 = 53
x - 53 = 20
x + 20 = 53
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
276 people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.
12p = 276
p + 12 = 276
276p = 12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Raul paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Raul has paid a total of $290 to the gym. Which equation matches this situation?
20m + 50 = 290
50m + 20 = 290
50 + 20 = m
50m - 20 = 290
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Giovanni had his car repaired at Ace Auto. He was charged $50 per hour of labor plus $150 for parts. His total bill for the repair before tax was $375. How many hours of labor was Giovanni charged for?
2.5 hours
4.5 hours
7.5 hours
10.5 hours
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Bilangan Bulat
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PH ALJABAR ADE
Quiz
•
7th Grade
16 questions
المعادلات والمتباينات
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Linguaggio matematico
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Opfrissertje rekenen 4
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Toan 7: Luy thua so huu ti - Hai goc doi dinh
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Calculating Probabilities
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
