Test 2.2

Test 2.2

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mengenal PLSV

Mengenal PLSV

7th Grade

16 Qs

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

6th - 9th Grade

20 Qs

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

แบบทดสอบเรื่อง  ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

แบบทดสอบเรื่อง ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

7th Grade - University

11 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

1st - 12th Grade

15 Qs

7下2-2正比與反比

7下2-2正比與反比

7th Grade

16 Qs

Quarter 1 Extra Credit

Quarter 1 Extra Credit

6th - 8th Grade

20 Qs

Test 2.2

Test 2.2

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.8, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.6

+5

Standards-aligned

Created by

Leslie Bates

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Last Friday, Trevor had $29. Over the

weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?

29 + 41 = x

41 - x = 29

x + 29 = 41

x - 29 = 41

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Working together, Melissa and

Esteban collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Melissa collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Estaban collected. Using x as your variable write an equation to solve.

20x = 53

x - 20 = 53

x - 53 = 20

x + 20 = 53

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

276 people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.

12p = 276

p + 12 = 276

276p = 12


p12 = 276\frac{p}{12}\ =\ 276

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?

4x = 4.32

4.32x = 4

4(4.324) = x


x4= 4.32\frac{x}{4}=\ 4.32

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Raul paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Raul has paid a total of $290 to the gym. Which equation matches this situation?

20m + 50 = 290

50m + 20 = 290

50 + 20 = m

50m - 20 = 290

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Giovanni had his car repaired at Ace Auto. He was charged $50 per hour of labor plus $150 for parts. His total bill for the repair before tax was $375. How many hours of labor was Giovanni charged for?

2.5 hours

4.5 hours

7.5 hours

10.5 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?