Ratios Rates UnitRates

Ratios Rates UnitRates

Assessment

Assessment

Created by

Kayla Hamilton

Mathematics

7th Grade

6 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

34 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?

3.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players? (in simplest form)

4.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What word can be used when writing a ratio?

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 12 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

7.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Which is the better buy...a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

8.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio 25:30

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

10.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Slope from points and a graph

33 questions

Slope from points and a graph

assessment

7th - 9th Grade

Review of proportions, unit rates, conversions, percent problems

30 questions

Review of proportions, unit rates, conversions, percent problems

assessment

7th Grade

Review Day 6

30 questions

Review Day 6

assessment

7th - 9th Grade

Rate of Change

36 questions

Rate of Change

assessment

7th - 8th Grade

371 DPM 2 Review

30 questions

371 DPM 2 Review

assessment

7th Grade

7th Grade Math Chapter 1

38 questions

7th Grade Math Chapter 1

assessment

7th Grade

Graph Proportional Rates

30 questions

Graph Proportional Rates

assessment

7th Grade

November 22 Quiz Review

30 questions

November 22 Quiz Review

assessment

7th Grade