Unit 2 Review #1
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Mary Burgess
Used 5+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve: 5 × 3,826 =_____
590
85
19,130
15,530
Answer explanation
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 15 skittles in the bowl. That is 3 times as many as the number of M&M's in the bowl. Which equation below represents how many M&M's are in the bowl?
15 - 3 = 12
15 ÷ 3 = 5
15 x 3 = 45
15 + 3 = 18
Answer explanation
There are more skittles. That 15 is 3 times more than the number of M&M's, SO 15 divided by 3 shows there are only 5 M&M's.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following is a prime number?
52
35
21
29
Answer explanation
52 - is an even number so you know that 2 is a factor
35 - 5 is definitely a factor because 35 ends in a five
21 - 3 x 7 is 21 so can't be prime (has more than just 2 factors)
29 - ONLY 1 x 29 equals 29
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which choice only shows factors of 24?
1, 4, 6, 24
25, 26, 27
48, 72, 96
0, 4, 6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The office has 129 pencils to put equally into 8 boxes. How many pencils will go into each box?
16
17
121
137
Answer explanation
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Toby and Marshall ran a 25-meter race.
● Toby ran the race in 1 minute 16 seconds.
● Marshall ran the race in 52 seconds.
How many seconds faster did Marshall run the race than Toby?
8 seconds
54 seconds
24 seconds
36 seconds
Answer explanation
There are 60 seconds in a minute! So, 60 - 52 is 8 seconds. 8 + 16 equals 24 seconds!
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Chloe sold a total of 18 vases of flowers. These vases contained only roses and sunflowers.
● Each vase held 40 flowers.
● She earned $3 for each flower she sold.
● She earned a total of $926 from the roses she sold. What amount of money did Chloe earn from the sunflowers she sold?
$720
$1,646
$1,234
$987
Answer explanation
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Tables de multiplications x 6
Quiz
•
4th - 9th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
KOORDINAT NISBAH DAN KADARAN
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Metric Measurement
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Round off
Quiz
•
4th Grade
15 questions
arithmetic progression form 4 add math
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math 5 - Area and Perimeter
Quiz
•
4th - 8th Grade
15 questions
Grade 4 Math Review 1
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
7 questions
Compare and Classify Quadrilaterals
Lesson
•
2nd - 4th Grade
18 questions
Factors and Multiples 1
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
