multiply and divide decimals word problems

multiply and divide decimals word problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Tahun 4 Nisbah dan Kadaran

Tahun 4 Nisbah dan Kadaran

4th - 5th Grade

15 Qs

NOMBOR DAN OPERASI

NOMBOR DAN OPERASI

1st - 6th Grade

20 Qs

Latihan AKM Numerasi

Latihan AKM Numerasi

5th Grade

15 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

GRAF FUNGSI

GRAF FUNGSI

5th Grade

15 Qs

Jaring-Jaring Bangun Kubus dan Balok

Jaring-Jaring Bangun Kubus dan Balok

5th Grade

15 Qs

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

5th Grade

15 Qs

Latihan PAS Denah dan Skala

Latihan PAS Denah dan Skala

5th Grade

15 Qs

multiply and divide decimals word problems

multiply and divide decimals word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Dustin Hahn

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Based on this model, what is the product of 0.4 and 0.8?

32

0.032

0.32

84

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the Quotient when 0.80 is divided by 5?

0.25

0.16

01.60

16.0

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Leah wants to cut a rope that is 7.2 inches long into four equal pieces. How long was each piece of rope?

1.4 inches

2.4 inches

1.8 inches

2.2 inches

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Andrew is trying to save $ 20.45. He will save the same amount each day for five days. How much will Andrew need to save each day in order to meet his goal?

2.3

06.07

04.09

5.2

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

$21.30

$22.25

$10.15

$21.99

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Still is purchasing 6 pounds of oranges that cost $ 1.75 per pound and 3 pounds of grapes that cost $ 1.50 per pound. How much change should she receive if she gives the cashier $20?

$10.00

$7.00

$5.00

$ 2.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?