Which represents a unit rate?
Unit 3.1-3.5 Review :)

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Nicole Dann
Used 31+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The cost of cat food is $36 per 3 bags.
The cost of orange juice is $3 per jug.
The cost of photocopies is $1 per 10 pages.
The cost of roses is $50 per 2 dozen.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Bill spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
$8.35
$3.85
$2.59
$0.26
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
45 sec • 1 pt
Last week Alexander was paid $56 for 7 hours of work. How much money does Alexander's job pay per hour? $_ per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The rate at which an airplane flew was . How can the unit rate be determined?
by writing an equivalent rate with a denominator of 1
by writing an equivalent rate with a numerator of 1
by writing an equivalent rate with a denominator of 2
by writing an equivalent rate with a numerator of 2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Which size bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price?
Prices for Different Sizes of Bottles of Ketchup Size Bottle Price
10 oz. $2.50
14 oz. $2.80
16 oz. $4.00
18 oz. $5.40
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A constant of proportionality can also be considered a(n)...
unit rate.
y-value.
x-value.
ratio.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is the meaning of "Constant of Proportionality":
converting one measurement system to another.
one part in every hundred.
One variable varies directly with the other variable. ('k') k= y/x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
SF7 Unit 1 Quiz 1-3

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade