Unit 3.1-3.5 Review :)

Unit 3.1-3.5 Review :)

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 1 Review 1.1-1.4

Chapter 1 Review 1.1-1.4

7th Grade

10 Qs

Finding Constant of Proportionality From a Graph

Finding Constant of Proportionality From a Graph

7th - 8th Grade

10 Qs

SF7 Unit 1 Quiz 1-3

SF7 Unit 1 Quiz 1-3

7th Grade

17 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade

18 Qs

IM Unit 5 Test Review

IM Unit 5 Test Review

7th Grade

13 Qs

Unit Rate Approaching Proficiency Review

Unit Rate Approaching Proficiency Review

7th Grade

13 Qs

Unit 7 Review: Proportions and Percentages

Unit 7 Review: Proportions and Percentages

7th Grade

20 Qs

Solving Ratios and Proportions

Solving Ratios and Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit 3.1-3.5 Review :)

Unit 3.1-3.5 Review :)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Nicole Dann

Used 31+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which represents a unit rate?

The cost of cat food is $36 per 3 bags.

The cost of orange juice is $3 per jug.

The cost of photocopies is $1 per 10 pages.

The cost of roses is $50 per 2 dozen.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Bill spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

$8.35

$3.85

$2.59

$0.26

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

45 sec • 1 pt

Last week Alexander was paid $56 for 7 hours of work. How much money does Alexander's job pay per hour? $_ per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The rate at which an airplane flew was . How can the unit rate be determined?

by writing an equivalent rate with a denominator of 1

by writing an equivalent rate with a numerator of 1

by writing an equivalent rate with a denominator of 2

by writing an equivalent rate with a numerator of 2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Which size bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price?


Prices for Different Sizes of Bottles of Ketchup Size Bottle Price

10 oz. $2.50

14 oz. $2.80

16 oz. $4.00

18 oz. $5.40

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A constant of proportionality can also be considered a(n)...

unit rate.

y-value.

x-value.

ratio.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What is the meaning of "Constant of Proportionality":

converting one measurement system to another.

one part in every hundred.

One variable varies directly with the other variable. ('k') k= y/x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?