Break-even calculations

Break-even calculations

10th - 11th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Business igcse edexcel

Business igcse edexcel

8th Grade - University

17 Qs

IGCSE Economics Glossary Terms - A

IGCSE Economics Glossary Terms - A

9th - 12th Grade

13 Qs

Cost quiz

Cost quiz

11th - 12th Grade

15 Qs

Marginal cost & average cost

Marginal cost & average cost

11th Grade

12 Qs

Profit=Revenue-Cost Review

Profit=Revenue-Cost Review

8th - 12th Grade

19 Qs

Short-run and Long-run: Theory of Production I

Short-run and Long-run: Theory of Production I

7th Grade - University

16 Qs

Biaya Produksi dan BEP

Biaya Produksi dan BEP

11th Grade

20 Qs

Break-even calculations

Break-even calculations

Assessment

Quiz

Other

10th - 11th Grade

Hard

Created by

J Oliver

Used 52+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Two of these formulas are correct for working out the break-even point. Which two

Fixed Costs / Contribution Margin per unit

Total Costs - Fixed Costs x variable costs per unit

Fixed Costs / Sales price per unit - variable costs per unit

Contribution Margin per unit / Fixed Costs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the average variable costs £10, average selling price is £25 and fixed costs are £60,000, then what is the break-even output?

5000

7000

6000

4000

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Fixed costs: = £30,000

Variable cost: = £200 per photo shoot

Forecast output (Sales): = 140 photo shoots

Selling price: = £1000 per photo shoot


What is the Total Contribution?

£112 000

£112 500

£375

£800

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the break-even point in units for a company whose total fixed costs are £275,450; selling price per unit is £16; and variable cost per unit is £14.75?

220,360

150,300

183,633

225,120

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs £4000.It also costs £5 for materials and labour for each Whats-It. We are planning to sell our Whats-Its for £12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?

571.42

572

570. 63

571

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the break-even point in units for a company whose total fixed costs are £275,450; selling price per unit is £16; and variable cost per unit is £14.75?

220,360

150,300

183,633

225,120

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
My total costs are £50,000 when selling 100 items. My fixed costs are £20,000. What must be the variable cost of one item? 
£300
£500
£200
Cannot be calculated

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?