CC #2 Review

CC #2 Review

Assessment

Assessment

Created by

Lucas Taylor

Mathematics

7th Grade

7 plays

Medium

CCSS
6.EE.C.9, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

+1

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Tareq pays $25.16 for 3.4 pounds of chicken. What is the price per pound of the chicken?

2.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Mr. Solis had $55 to purchase school supplies for his class. He bought 17 pairs of scissors and 17 expo markers. Each pair of scissors cost $1.35 and each expo marker cost $0.43. How much money did Mr. Solis have left after these purchases?

3.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Tony uses 4 grams of flour to make 16 cookies. Last week he made 128 cookies. How many grams of flour did Tony use to make cookies last week?

4.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Leonardo wants to buy a Miami Heat t-shirt. He found the shirt at 2 different stores for $23. The stores are each having a sale.


Store X is offering 20% off the price of the shirt and store Y is offering a 2/5 discount off the price of the shirt.


Which statement about the sale price of the shirt is true?

5.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Jamal made a scale model of the Leaning Tower of Pisa. The tower has an actual height of 430 feet. Jamal's model used a scale in which 1 inch represents 100 feet. What is the height in inches of Corbin's model?

6.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

A chess club has 23 members. Each member pays weekly dues of $7.60. On the first day of the week, 8 members paid their dues. The remaining members paid their dues on the second day of the week. How much money was collected in dues on the second day of the week?

7.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Jimbo Jackson is 4 feet 7 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Jimbo's height in centimeters?

8.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

There are 24 houses in a neighborhood.


Company X provides water to 1/8 of the houses.

Company Y provides water to 1/6 of the houses.

Company Z provides water to the remaining houses.


In this neighborhood, company Z provides water to ____

9.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

A microwave is priced at $373.50. There is a 6% sales tax rate. What is the sales tax for the microwave in dollars and cents?

10.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Connor drew a map of the Louisiana Purchase. In the scale Connor used for the map, 6 cm represents 13 kilometers. The actual length of the Louisiana Purchase is 41 kilometers. What is the length in centimeters of the Louisiana Purchase on Connor's map.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?