
CC #2 Review
Assessment
•
Lucas Taylor
•
Mathematics
•
7th Grade
•
7 plays
•
Medium
+1
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Tareq pays $25.16 for 3.4 pounds of chicken. What is the price per pound of the chicken?
2.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Mr. Solis had $55 to purchase school supplies for his class. He bought 17 pairs of scissors and 17 expo markers. Each pair of scissors cost $1.35 and each expo marker cost $0.43. How much money did Mr. Solis have left after these purchases?
3.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Tony uses 4 grams of flour to make 16 cookies. Last week he made 128 cookies. How many grams of flour did Tony use to make cookies last week?
4.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Leonardo wants to buy a Miami Heat t-shirt. He found the shirt at 2 different stores for $23. The stores are each having a sale.
Store X is offering 20% off the price of the shirt and store Y is offering a 2/5 discount off the price of the shirt.
Which statement about the sale price of the shirt is true?
5.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Jamal made a scale model of the Leaning Tower of Pisa. The tower has an actual height of 430 feet. Jamal's model used a scale in which 1 inch represents 100 feet. What is the height in inches of Corbin's model?
6.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
A chess club has 23 members. Each member pays weekly dues of $7.60. On the first day of the week, 8 members paid their dues. The remaining members paid their dues on the second day of the week. How much money was collected in dues on the second day of the week?
7.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Jimbo Jackson is 4 feet 7 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Jimbo's height in centimeters?
8.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
There are 24 houses in a neighborhood.
Company X provides water to 1/8 of the houses.
Company Y provides water to 1/6 of the houses.
Company Z provides water to the remaining houses.
In this neighborhood, company Z provides water to ____
9.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
A microwave is priced at $373.50. There is a 6% sales tax rate. What is the sales tax for the microwave in dollars and cents?
10.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Connor drew a map of the Louisiana Purchase. In the scale Connor used for the map, 6 cm represents 13 kilometers. The actual length of the Louisiana Purchase is 41 kilometers. What is the length in centimeters of the Louisiana Purchase on Connor's map.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Math EOG review
•
7th Grade
13 questions
Metric Measurement Estimation
•
7th Grade
15 questions
STAAR Mixed Review #3
•
7th Grade
10 questions
7.3B: Rational Number Operations
•
6th - 8th Grade
19 questions
Word Problems
•
7th - 10th Grade
16 questions
GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions
•
7th Grade
10 questions
ACA: Proportions Review
•
7th Grade
10 questions
Consumer Math
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1
•
3rd Grade
20 questions
math review
•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2
•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review
•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2
•
6th - 8th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)
•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 1
•
6th - 8th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle
•
7th Grade
50 questions
Grade 7 Math - SOL Practice Test
•
7th Grade
25 questions
Absolute Value
•
6th - 8th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 5
•
6th - 8th Grade