Ch8 Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
10th - 12th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Rodolfo Abad
Used 10+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 2 L carton of milk costs $3.26. What is the unit rate?
$0.83/500 mL
$3.27/2 L
$0.61/L
$1.63/L
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maureen ran 15 km in 1.25 h. What is her running speed?
12 km/h
15 km/h
120 m/min
200 m/s
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows how a cyclist travels over time.
Over which interval is the cyclist travelling at 4.5 km/h?
AB
BC
CD
FG
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows how a cyclist travels over time.
Over which interval is the cyclist travelling the fastest?
AB
BC
EF
FG
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Data for circle O is shown on the first line of the table.
Circle O is enlarged by a scale factor of 600%. Which circle is the enlargement of circle O?
P
Q
R
S
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Find Area in the Real World

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Geometry _ Surface Area & Volume

Quiz
•
8th - 11th Grade
12 questions
Surface Area of Solids

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Surface Area of Cylinders and Prisms

Quiz
•
8th - 10th Grade
14 questions
Similar Solids

Quiz
•
9th - 10th Grade
16 questions
Similar Solids - Practice

Quiz
•
8th - 10th Grade
12 questions
Surface Area and Volume

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Volume and Surface Area of Solids

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade