Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve  it

Solve it

4th - 12th Grade

13 Qs

Fun with Exponents and Powers

Fun with Exponents and Powers

8th Grade

12 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

Quiz 9.1.1@2 - Equation of Straight Line

Quiz 9.1.1@2 - Equation of Straight Line

8th Grade

16 Qs

Math - simple and compound interest

Math - simple and compound interest

8th Grade

12 Qs

SLAC - QUIZIZZ 04/03/2024

SLAC - QUIZIZZ 04/03/2024

8th Grade

10 Qs

Mr.Pena's Syllabus

Mr.Pena's Syllabus

8th Grade

10 Qs

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

7th - 8th Grade

16 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.2

+4

Standards-aligned

Created by

Kenneth Hunt

Used 53+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes. What is her average page per minute?

3 pages per minute
100 pages per minnute
50 pages per minute
2 pages per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Atlas is selling sweatshirts for a school fundraiser.  Three sweatshirts cost $60.  His goal is to make $160.  How many sweatshirts does Atlas have to sell to reach his goal?

123 sweatshirts
8 sweatshirts
9 sweatshirts
63 sweatshirts

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?