Proportional Reasoning
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Kenneth Hunt
Used 53+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes. What is her average page per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Atlas is selling sweatshirts for a school fundraiser. Three sweatshirts cost $60. His goal is to make $160. How many sweatshirts does Atlas have to sell to reach his goal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Bab 1 Pola dan Jujukan / Chapter 1 Patterns and Sequences
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit 6 Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
13 questions
Paint Cards - Ratios Task
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Percentage change (increase and decrease)
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Term 3 Revision Challenge
Quiz
•
5th - 8th Grade
12 questions
Gr8 Algebra
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Triangle Inequalities
Quiz
•
8th Grade
10 questions
% Increase - Decimal Multipliers
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
