
Rates & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Don Potter
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
