Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Don Potter

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.

What was the price PER gallon?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

9 minutes to 5 miles
Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

22 miles per hour
Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?