Natasha is using ribbon to make hair bows for her
cheerleading squad. The time it takes her to
make hair bows is shown in the graph below. What does the point (14, 5.5) represent?
7.RP.2d Checkpoint Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Erica Tokirio
Used 35+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Natasha is using ribbon to make hair bows for her
cheerleading squad. The time it takes her to
make hair bows is shown in the graph below. What does the point (14, 5.5) represent?
Natasha made 14 bows in 5.5 hours.
Natasha made 5.5 bows in 14 hours.
Natasha used 14 inches of ribbon to make 5.5
bows.
Natasha had to stop working when she made 14
bows.
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
The graph below represents the number of calories burned for every hour of walking. Which of the following statements describe the graph shown above? Select TWO that apply.
At 0 hours, 120 calories are burned.
To burn 480 calories, an individual must walk for 4 hours.
Walking burns calories at a rate of 120 calories per hour.
To burn 120 calories, an individual must walk for 2 hours.
An individual that walks for 5 hours burns less than 500 calories.
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
The graph shows the relationship between the pounds of candy bought at a candy shop and the total cost, in dollars. Select ALL statements that are true based on the information in the graph.
The point (0, 0) shows that 0 pounds of candy will cost $0.00.
The point (1.5, 0.75) shows the cost is $1.50 for 0.75 pounds of candy.
The point (2, 1) shows that 2 pounds of candy costs $1.00.
The point (3, 1.5) shows that 3 pounds of candy costs $1.50.
The point (4, 2) shows that $4.00 can purchase 2 pounds of candy.
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Susie went to the store to buy apples. The
relationship between the cost and amount of
two types of apples are graphed. Susie claims that green apples cost less per apple than red apples. Based on the graphs, determine which statements support her
claim.
Three green apples cost more than 3 red apples.
The price for 1 green apple is $0.25, and the cost for 1 red apple is $0.35.
Seven green apples cost the same as 5 red apples.
More red apples than green apples can be purchased with $2.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mark wants to ship a package to his parents for Christmas. He looked at the following graph, which shows a proportional relationship between cost of shipping ($) and the weight (lbs) of the package. If Mark's package weighs 25 pounds, how much will it cost him to ship the package?
$10.00
$12.50
$15.00
$20.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph below shows the relationship between
x, the number of movie tickets purchased, and y,
the cost of the tickets. What does point P represent on the graph?
The price of 1 ticket is $30.00, which is $30.00 per ticket.
The price of 1 ticket is $30.00, which is $5.00 per ticket.
The price of 6 tickets is $30.00, which is $5.00 per ticket.
The price of 6 tickets is $30.00, which is $6.00 per ticket.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows the cost, in dollars, a certain cell phone company charges per text message sent. Based on the graph, determine which statement is true.
The cost of 1 text is $1.
Point A shows the cost of 2 texts.
Point B shows the cost of 7 texts as $4.
The cost of 5 texts is $2.
20 questions
Constant of Proportionality Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Tables and Graphs Proportional Relationships Pretest
Quiz
•
7th Grade
13 questions
5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Reasoning: Tables and Graphs
Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
7th Grade Final Review: Ratios/Prop Relationships
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit 4 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Interpreting Slope & Y-Intercept
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportionality Practice 7th
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade