unit rate

unit rate

Assessment

Assessment

Created by

Kaitlyn Lynch

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+1

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

"Find the speed in miles per hour". Which unit should go on the bottom?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Media Image

160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Media Image

$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE 

(round to the tenths place)

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Media Image

$9 for 11 books
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3