Proportions Practice 2
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Angie Rosensteel
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Hennessy bought 16 oz. of cereal for $4. What is the cost per ounce of the cereal?
$0.25 per ounce
$0.15 per ounce
$0.35 per ounce
$0.20 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Morrow paid $50.05 for 13 gallons of gas. What was the cost per gallon?
$2.78/gal
$2.45/gal
$3.85/1 gal
$4.03/1 gal
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Rosenstseel paid $12.06 for 18 lbs. of dog food. How much did she pay for each pound?
$0.67
$1.03
$0.42
$1.67
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Coach Shirley paid $39 for 3 haircuts. How much was each hair cut?
$23
$13
$0.13
$0.23
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Coach Hayden paid $8.20 for 5 lbs. of pears. How much would she pay for 7 lbs. of pairs?
$1.64
$1.50
$11.48
$11.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the graph proportional or non-proportional?
Proportional
non-proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Grade 7 Equations & Inequalities
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Operasi Bilangan Bulat
Quiz
•
7th Grade
10 questions
2425 P6 Maths E-practice 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
7G Math HW#15: Lesson 6.6 and 6.7
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Analyze Proportional Relationships and Their Applications
Quiz
•
7th Grade
15 questions
proportional relationships in tables graphs and equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
7th Grade
