Proportions Practice 2

Proportions Practice 2

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Plano cartesiano

Plano cartesiano

1st - 12th Grade

10 Qs

Sumas y restas de números positivos y negativos

Sumas y restas de números positivos y negativos

7th Grade

10 Qs

Penjumlahan dan Pengurangan Bilangan Bulat

Penjumlahan dan Pengurangan Bilangan Bulat

5th - 9th Grade

11 Qs

Củng số hàm số

Củng số hàm số

7th Grade

10 Qs

operasi hitung bilangan campuran

operasi hitung bilangan campuran

1st - 10th Grade

10 Qs

Operaciones con enteros 1 Eso

Operaciones con enteros 1 Eso

1st - 10th Grade

10 Qs

ASSESSMENT VOCABULARY- PART 2

ASSESSMENT VOCABULARY- PART 2

6th - 8th Grade

12 Qs

Góc - Hình 7

Góc - Hình 7

7th Grade - University

10 Qs

Proportions Practice 2

Proportions Practice 2

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Angie Rosensteel

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Hennessy bought 16 oz. of cereal for $4. What is the cost per ounce of the cereal?

$0.25 per ounce

$0.15 per ounce

$0.35 per ounce

$0.20 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Morrow paid $50.05 for 13 gallons of gas. What was the cost per gallon?

$2.78/gal

$2.45/gal

$3.85/1 gal

$4.03/1 gal

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Rosenstseel paid $12.06 for 18 lbs. of dog food. How much did she pay for each pound?

$0.67

$1.03

$0.42

$1.67

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Coach Shirley paid $39 for 3 haircuts. How much was each hair cut?

$23

$13

$0.13

$0.23

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Coach Hayden paid $8.20 for 5 lbs. of pears. How much would she pay for 7 lbs. of pairs?

$1.64

$1.50

$11.48

$11.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which graph is non-proportional?

A

B

C

D

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is the graph proportional or non-proportional?

Proportional

non-proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?