Elimination Word Problems

Elimination Word Problems

9th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test 6 Review II

Test 6 Review II

9th Grade

10 Qs

Writing Linear Inequalities

Writing Linear Inequalities

9th Grade

10 Qs

Systems Word Problems Practice

Systems Word Problems Practice

6th - 10th Grade

10 Qs

System of Equations Word Problems

System of Equations Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

4-3 Day 2 Practice

4-3 Day 2 Practice

8th - 9th Grade

8 Qs

System of equation word problems

System of equation word problems

9th Grade

10 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Inequality Word Problems

Linear Inequality Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Elimination Word Problems

Elimination Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
HSA.CED.A.2, HSA.REI.C.6, HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Candice Shinsky

Used 108+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

One group of friends purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks at a cost of $12.50. A second group bought 7 hot dogs and 4 soft drinks at a cost of $9.00.

Let x = cost of hot dogs

Let y = cost of soft drinks

Write a system of linear equations.

 10x+5y=9.0010x+5y=9.00 
  7x+4y=12.507x+4y=12.50  

 5x+10y=12.505x+10y=12.50  
 4x+7y = 9.004x+7y\ =\ 9.00  

 10x+5y=12.5010x+5y=12.50 
  7x+4y=9.007x+4y=9.00  

 5x+10y=9.005x+10y=9.00  
 4x+7y=12.504x+7y=12.50  

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.REI.C.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

One group of friends purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks at a cost of $12.50. A second group bought 7 hot dogs and 4 soft drinks at a cost of $9.00.


What is the cost of a single hot dog?

$0.50

$1.00

$1.50

$0.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The school that Nick goes to is selling tickets to their annual talent show. On the first day of ticket sales, they sold 12 adult tickets and 15 children tickets and made $132. On the second day of ticket sales, they sold 8 adult tickets and 11 children tickets for $92.

Let x = cost of adult tickets

Let y = cost of children tickets


Write a system of linear equations.

12x+15y=13212x+15y=132
8x+11y=928x+11y=92

12x+15y=9212x+15y=92
8x+11y=1328x+11y=132

15x+12y=13215x+12y=132
11x+8y=9211x+8y=92

15x+12y=9215x+12y=92
11x+8y=13211x+8y=132

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The school that Nick goes to is selling tickets to their annual talent show. On the first day of ticket sales, they sold 12 adult tickets and 15 children tickets and made $132. On the second day of ticket sales, they sold 8 adult tickets and 11 children tickets for $92.


Determine the cost of each adult ticket and each children’s ticket.

$3.00 for each adult ticket and $11.75 for each child ticket.

$11.75 for each adult ticket and $3.00 for each child ticket.

$6.00 for each adult ticket and $4.00 for each child ticket.

$4.00 for each adult ticket and $6.00 for each child ticket.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Erik and Emily are shopping for gifts for their mothers. Erik bought one bracelet and 4 necklaces and spent $46. Emily bought 3 bracelets and 7 necklaces and spent $88.

Let x = cost of bracelets

Let y = cost of necklaces


Write a system of linear equations.

x+4y=88x+4y=88
3x+7y=463x+7y=46

x+4y=46x+4y=46
3x+7y=883x+7y=88

4x+y=464x+y=46
7y+3x=887y+3x=88

4x+y=884x+y=88
7y+3y=467y+3y=46

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Erik and Emily are shopping for gifts for their mothers. Erik bought one bracelet and 4 necklaces and spent $46. Emily bought 3 bracelets and 7 necklaces and spent $88.


If each bracelet is the same price and each necklace is the same price, determine how much each necklace costs.

$11

$4

$10

$6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At a local grocery store 5 oranges and 7 bananas cost $7.75, whereas 3 oranges and 9 bananas cost $8.25.

Let x = cost of oranges

Let y = cost of bananas


Write a system of linear equations.

7x+5y=8.257x+5y=8.25
9x+3y=7.759x+3y=7.75

7x+5y=7.757x+5y=7.75
9x+3y=8.259x+3y=8.25

5x+7y=7.755x+7y=7.75
3x+9y=8.253x+9y=8.25

5x+7y=8.255x+7y=8.25
3x+9y=7.753x+9y=7.75

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.REI.C.6

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At a local grocery store 5 oranges and 7 bananas cost $7.75, whereas 3 oranges and 9 bananas cost $8.25.


Determine the cost of an orange and a banana.

$0.75 for an orange and $0.50 for a banana

$0.50 for an orange and $0.75 for a banana

$0.25 for an orange and $1.00 for a banana

$1.00 for an orange and $0.25 for a banana