Warm-up Unit Rates 10.28.20

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Keshia Reel
Used 17+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 sec • 1 pt
When setting up your unit rate, MONEY is always at the-
TOP
BOTTOM
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Sarah gets paid $152.80 for 8 hours of work at Walmart. How much does she make per hour?
$5.23
$19.01
$10.10
$19.10
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
138 trash bags cost $16.50. What is the cost per bag?
$0.12
$8.36
$0.36
$4.15
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 sec • 1 pt
A rate is a ratio that compares quantities with _________________ units
same
different
equal
none of the above
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
20 sec • 1 pt
Chris can drive 450 miles on 18 gallons of gas. How far can Chris drive on 1 gallon? (only the number)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
20 sec • 1 pt
I.M.S students are going on a field trip to Kings Dominion. There are 145 students in 5 buses. How many students per bus? (only the number)
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Comparing Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Compare Rates in Context

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Equivalent and Comparing Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade