Warm-up Unit Rates 10.28.20

Warm-up Unit Rates 10.28.20

3rd - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade

13 Qs

Division Unit Price

Division Unit Price

6th Grade

13 Qs

Unit 3 Review - Ratios, Unit Conversions

Unit 3 Review - Ratios, Unit Conversions

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade - University

10 Qs

Understanding Unit Rate Quiz

Understanding Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio Test Prep

Ratio Test Prep

6th Grade

14 Qs

Warm-up Unit Rates 10.28.20

Warm-up Unit Rates 10.28.20

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Keshia Reel

Used 17+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 sec • 1 pt

When setting up your unit rate, MONEY is always at the-

TOP

BOTTOM

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Sarah gets paid $152.80 for 8 hours of work at Walmart. How much does she make per hour?

$5.23

$19.01

$10.10

$19.10

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

138 trash bags cost $16.50. What is the cost per bag?

$0.12

$8.36

$0.36

$4.15

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 sec • 1 pt

A rate is a ratio that compares quantities with _________________ units

same

different

equal

none of the above

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

20 sec • 1 pt

Chris can drive 450 miles on 18 gallons of gas. How far can Chris drive on 1 gallon? (only the number)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

20 sec • 1 pt

I.M.S students are going on a field trip to Kings Dominion. There are 145 students in 5 buses. How many students per bus? (only the number)

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?