Multiplicative Comparisons

Multiplicative Comparisons

4th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Table de multiplication 1 à 4 - Multiplication- 5 secondes

Table de multiplication 1 à 4 - Multiplication- 5 secondes

4th Grade

11 Qs

Multiply Decimals - Models

Multiply Decimals - Models

4th - 6th Grade

8 Qs

Multiplication Comparison

Multiplication Comparison

4th Grade

10 Qs

Multiplication and Division Representations

Multiplication and Division Representations

3rd Grade - University

10 Qs

Related Facts

Related Facts

3rd - 4th Grade

10 Qs

Multiplication Models and Word Problems

Multiplication Models and Word Problems

3rd - 4th Grade

10 Qs

Multiplying Functions

Multiplying Functions

4th - 12th Grade

10 Qs

Mental Math Mock Quiz

Mental Math Mock Quiz

4th Grade

10 Qs

Multiplicative Comparisons

Multiplicative Comparisons

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 3.OA.A.4, 3.OA.C.7

+5

Standards-aligned

Created by

Kristen Coffey

Used 9+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ken has 5 pencils. Joey has 4 times as many pencils as Ken has. Which equation can be used to find the number of pencils Joey has?

5 + 4 = P

5 x 4 = P

5 x 5 x 5 x 5 x 5 = P

4 + 4 + 4 + 4 = P

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eric is 6 years old. He is 2 times as old as Lyla.

Which equation can be used to find Lyla’s age, a

a x 6 = 2

2 + a = 6

6 ÷ 2 = a

6 - 2 = a

Tags

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amanda buys a wallet and a pair of shoes. The cost of the pair of shoes is 3 times the cost of the wallet.

What is the cost of the wallet if the pair of shoes costs $24?

24 ÷ 3 = $8

24 x 3 = $72

24 - 3 = $21

3 x 6 = $18

Tags

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Students in a gym class are separated into 3

groups for an activity. Each group has the same number of students.

If the class has 21 students, which two equations can be used to find the number of students, s, in each group?

s + 3 = 21

s x 3 = 21

s ÷ 3 = 21

21 ÷ 3 = s

21 x 3 = s

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carly and Travis are collecting shells on the beach. Carly collects 7 shells. Travis collects 4 times the number of shells that Carly collects.


How many shells does Travis collect?

7 - 4 = 3 shells

7 + 4 = 11 shells

7 x 4 = 28 shells

7 x 4 = 32 shells

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Caroline went to the mall and bought a CD and book. The book she purchased costs $24, and it costs 3 times more than the CD.


Which pair of equations would help you determine the cost of the CD (c) ?

24 ÷ 3 = c or 3 × c =24

3 × 24 = c or 24 ÷ 3 = c

24 ÷ 3 = c or 3 × 24 = c

3 x c = 24 or c ÷ 24 = 3

Tags

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8