Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

General Knowledge (TEST)

General Knowledge (TEST)

KG - 12th Grade

10 Qs

Inequalities Unit 3-Algebra

Inequalities Unit 3-Algebra

8th - 10th Grade

11 Qs

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

9th Grade

10 Qs

Matematik sınavı

Matematik sınavı

7th Grade - University

20 Qs

PEMDAS/Combining Like Terms

PEMDAS/Combining Like Terms

9th - 12th Grade

16 Qs

Parametrics Quiz

Parametrics Quiz

KG - University

10 Qs

Data types- MRC2020

Data types- MRC2020

9th - 10th Grade

20 Qs

3PP division euclidienne

3PP division euclidienne

9th Grade

10 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C, 6.EE.B.6

+3

Standards-aligned

Created by

Christine [HHS]

Used 70+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a taco shop the cost for a taco is $1.50 and the cost for a coffee is $2.00. What are the variables?

Type of tacos

Type of coffee

Tacos, coffee

Tags

CCSS.6.EE.B.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Match an equation with the sentence:

 A total of 17 cats and dogs went to the beach

 C + D = 17C\ +\ D\ =\ 17 

 C  D = 17C\ -\ D\ =\ 17 

 CD = 17CD\ =\ 17 

 C + 17= DC\ +\ 17=\ D 

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Match a sentence with this equation:
 2B + 3F = 22.502B\ +\ 3F\ =\ 22.50  

Joe bought 2 burgers and 3 fries for $22.50

Mary bought 3 burgers and 2 fries for 22.50

Norman ate 2 burgers and gave away 3 fries in 22.50 minutes

Ivy bought 2 burgers and 3 fries for 2.20

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Match a sentence with this equation: C = 7.50p + 3.00C\ =\ 7.50p\ +\ 3.00  

JB's Deli charges $ 0.75 for each pizza and $3.00 per topping

Sally's Pizza  charges $3.00 per pizza with a $7.50 delivery fee

Pizza Time charges $7.50 for each pizza and $.30 for the delivery fee

Pizza Planet charges $7.50 per pizza with a $3.00 delivery fee

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?

4x + 6y = 3

13.5x - 13y = 6

x + y = 4

x - y = 6

4x + 6y = 13

3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13

3x - 7y = 13.5

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The talent show committee sold a total of 530 tickets in advance. Student tickets cost $3 each and the adult tickets cost $4 each. If the total receipts were $1740, which system could be used to find how many of each type of ticket were sold?

S + A = 530
3S + 4A = 1740
S + A = 530
4S + 3A = 1740
S + A = 1740
3S + 4A = 530
S + A = 1740
4S + 3A = 530

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Write a system of equations.

5q + 2z = 1.32
1z = 0.75
5q + 2z = 1.32
3q + 1z = 0.75
q + z = 1.32
q + z = 0.75
5q + 2z = 0.75
3q + 1z = 1.32

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?