End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

7th Grade

41 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Review

7th Grade Review

7th Grade

45 Qs

Chapter 5 OST Review (7th Grade)

Chapter 5 OST Review (7th Grade)

7th Grade

44 Qs

Unit 1 & 2 Review

Unit 1 & 2 Review

7th Grade

38 Qs

Data Analysis

Data Analysis

6th - 8th Grade

40 Qs

Multiple Representations of Linear Relationships

Multiple Representations of Linear Relationships

7th - 9th Grade

36 Qs

7th Grade Math Staar Review

7th Grade Math Staar Review

7th Grade

40 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

44 Qs

Comparing & Scaling Unit Review

Comparing & Scaling Unit Review

7th Grade

40 Qs

End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.C.9, 7.RP.A.2A

+7

Standards-aligned

Created by

Audrey SteffenPerryman

Used 40+ times

FREE Resource

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which equation shows the relationship between the number of uniforms, x, and the cost, y?

Hint: find k

y=20x

y=10x

y=2x

y=x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the relationship between the side lengths of a regular pentagon and its perimeter.


Which equation shows the relationship between the side length and the perimeter of a regular pentagon?

P = s + 5

P = 5s

P = 15sP\ =\ \frac{1}{5}s

P = 5s + 5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What value of x makes this proportion true?

 1420 =56x\frac{14}{20}\ =\frac{56}{x}  

x = 62

x = 70

x = 80

x = 100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit cost of a uniform?

$2 per uniform

$5 per uniform

$10 per uniform

$20 per uniform

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Determine the cost of proportionality.

Only give numerical answer.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms. Sanchez drove 96 miles in 1.5 hours. What was her speed in miles per hour?

48 miles per hour

54 miles per hour

64 miles per hours

144 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The graph below shows the relationship between

x, the number of movie tickets purchased, and y,

the cost of the tickets. What does point P represent on the graph?

The price of 1 ticket is $30.00, which is $30.00 per ticket.

The price of 1 ticket is $30.00, which is $5.00 per ticket.

The price of 6 tickets is $30.00, which is $5.00 per ticket.

The price of 6 tickets is $30.00, which is $6.00 per ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?