Shopping Bills and Money

Quiz
•
Mathematics
•
2nd - 3rd Grade
•
Medium
+10
Standards-aligned
Mr. EVELYN
Used 28+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Micah bought chips for $1.29, yogurt for 3.64, and watermelon for $3.99. If he paid with a $10 bill, how much change would he receive?
$1.08
$2.92
$7.72
$8.92
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At Kroger, there is a sale on Pop-Tarts. If you buy 5 boxes, the cost is $6.00. How much is each box of Pop-Tarts?
$1.50
$1.20
$30.00
$11.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jordy spent $17.56 at the store buying bottles of soda for a party. If he bought 4 bottles, how much did each bottle cost?
$70.24
$4.39
$4.50
$21.56
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Hasly had $5.00 when she went to the grocery store. If she bought 1 bag of chips, what is the most expensive item she can buy with the money she has left?
bag of cups
soda
bag of plates
cheese dip
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of a case of Gatorade was originally $11.69. It is now on sale for $8.96. How much do you save with the sale price?
$3.33
$3.04
$2.73
$3.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tirrell went shopping for snacks. He bought 3 bags of chips and a pint of ice cream. The cost of one bag of chips is $1.29. The cost of a tub of ice cream is $4.68. What was the total about Tirrell spent?
$5.97
$8.55
$3.87
$8.97
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Alexia went grocery shopping to get food to make for dinner for her family. She bought steak for $11.99, mashed potatoes for $4.39, and asparagus for $0.89. If she paid with a $20 bill, how much change would she receive?
$17.27
$3.62
$16.38
$2.73
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
Math STAAR Review

Quiz
•
3rd - 4th Grade
25 questions
3rd Grade Math-Review

Quiz
•
3rd Grade
25 questions
Misc Math

Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Dimes, Nickels, Pennies

Quiz
•
1st - 3rd Grade
25 questions
Profit and Loss

Quiz
•
3rd - 6th Grade
25 questions
Maths Fun 1

Quiz
•
2nd - 3rd Grade
26 questions
Grade 3 Semester 1 Review

Quiz
•
3rd Grade
29 questions
Money and Time

Quiz
•
1st - 2nd Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade