Shopping Bills and Money

Shopping Bills and Money

2nd - 3rd Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2nd Grade Money Practice

2nd Grade Money Practice

2nd Grade

30 Qs

Time & Money Review

Time & Money Review

2nd - 3rd Grade

25 Qs

Money Part 3

Money Part 3

3rd Grade

25 Qs

Big Christmas Maths Quiz

Big Christmas Maths Quiz

1st - 4th Grade

25 Qs

Counting money and making change

Counting money and making change

1st - 5th Grade

26 Qs

UA MATH Grade 3 MRS

UA MATH Grade 3 MRS

3rd Grade

25 Qs

Money and Time

Money and Time

1st - 2nd Grade

29 Qs

FINAL ROUND- GRADE 2

FINAL ROUND- GRADE 2

2nd Grade

27 Qs

Shopping Bills and Money

Shopping Bills and Money

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd - 3rd Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+10

Standards-aligned

Created by

Mr. EVELYN

Used 28+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Micah bought chips for $1.29, yogurt for 3.64, and watermelon for $3.99. If he paid with a $10 bill, how much change would he receive?

$1.08

$2.92

$7.72

$8.92

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At Kroger, there is a sale on Pop-Tarts. If you buy 5 boxes, the cost is $6.00. How much is each box of Pop-Tarts?

$1.50

$1.20

$30.00

$11.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jordy spent $17.56 at the store buying bottles of soda for a party. If he bought 4 bottles, how much did each bottle cost?

$70.24

$4.39

$4.50

$21.56

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Hasly had $5.00 when she went to the grocery store. If she bought 1 bag of chips, what is the most expensive item she can buy with the money she has left?

bag of cups

soda

bag of plates

cheese dip

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of a case of Gatorade was originally $11.69. It is now on sale for $8.96. How much do you save with the sale price?

$3.33

$3.04

$2.73

$3.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tirrell went shopping for snacks. He bought 3 bags of chips and a pint of ice cream. The cost of one bag of chips is $1.29. The cost of a tub of ice cream is $4.68. What was the total about Tirrell spent?

$5.97

$8.55

$3.87

$8.97

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alexia went grocery shopping to get food to make for dinner for her family. She bought steak for $11.99, mashed potatoes for $4.39, and asparagus for $0.89. If she paid with a $20 bill, how much change would she receive?

$17.27

$3.62

$16.38

$2.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?