Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

8th Grade

17 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

RP.1

RP.1

6th - 8th Grade

9 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 7.G.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Carli Posey

Used 62+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the graph?

0 miles per gallon

10 miles per gallon

40 miles per gallon

20 miles per gallon

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the table?

55 miles per hour

110 miles per hour

0 miles per hour

22.5 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$8 per item

$4 per item

$0.25 per item

$2 per item

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4 feet per inches

4 inches per feet

8 feet per inches

8 inches per feet

Tags

CCSS.7.G.A.1

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$80 per hour

$40 per hour

$20 per hour

$10 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$75 per hour

$3 per hour

$25 per hour

$15 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

6 miles per hour

5 miles per hour

30 miles per hour

0.167 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?