Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Carli Posey
Used 62+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the graph?
0 miles per gallon
10 miles per gallon
40 miles per gallon
20 miles per gallon
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the table?
55 miles per hour
110 miles per hour
0 miles per hour
22.5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$8 per item
$4 per item
$0.25 per item
$2 per item
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 feet per inches
4 inches per feet
8 feet per inches
8 inches per feet
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$80 per hour
$40 per hour
$20 per hour
$10 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
$75 per hour
$3 per hour
$25 per hour
$15 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
6 miles per hour
5 miles per hour
30 miles per hour
0.167 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rate and Unit Price

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
7th Grade Math Equations and Inequalities Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade