Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve 2-step equations with integers

Solve 2-step equations with integers

7th - 8th Grade

12 Qs

Percents

Percents

6th - 8th Grade

13 Qs

19 NMMS અંગ્રેજી મૂળાક્ષર શ્રેણી

19 NMMS અંગ્રેજી મૂળાક્ષર શ્રેણી

8th Grade

10 Qs

Pola Bilangan dan Koordinat Kartesius Matematika Kelas 8

Pola Bilangan dan Koordinat Kartesius Matematika Kelas 8

8th Grade

15 Qs

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

1st - 12th Grade

15 Qs

Two-Way Tables

Two-Way Tables

7th - 8th Grade

10 Qs

UH RELASI DAN FUNGSI

UH RELASI DAN FUNGSI

8th Grade

15 Qs

Game 15: Quizizz! game

Game 15: Quizizz! game

1st - 12th Grade

10 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+2

Standards-aligned

Created by

Carli Posey

Used 73+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the graph?

0 miles per gallon

10 miles per gallon

40 miles per gallon

20 miles per gallon

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the table?

55 miles per hour

110 miles per hour

0 miles per hour

22.5 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$8 per item

$4 per item

$0.25 per item

$2 per item

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4 feet per inches

4 inches per feet

8 feet per inches

8 inches per feet

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$80 per hour

$40 per hour

$20 per hour

$10 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$75 per hour

$3 per hour

$25 per hour

$15 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

6 miles per hour

5 miles per hour

30 miles per hour

0.167 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?