real life math

real life math

10th - 12th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

AR.2.6 and AR.2.7 Mastery Check

AR.2.6 and AR.2.7 Mastery Check

9th - 12th Grade

6 Qs

Factoring Polynomials

Factoring Polynomials

8th - 11th Grade

10 Qs

2.5 - Math in Real Life

2.5 - Math in Real Life

9th - 11th Grade

8 Qs

Algebra I Q1 Review

Algebra I Q1 Review

9th - 10th Grade

10 Qs

Solving Pairs of Linear Equations

Solving Pairs of Linear Equations

8th Grade - University

10 Qs

A2 Writing Equations in Standard Form

A2 Writing Equations in Standard Form

9th - 12th Grade

6 Qs

10-15 PSAT Review

10-15 PSAT Review

9th - 11th Grade

12 Qs

Unit 1 Quiz (Functions)

Unit 1 Quiz (Functions)

9th - 12th Grade

10 Qs

real life math

real life math

Assessment

Quiz

Mathematics

10th - 12th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.7, 1.OA.A.1, 1.OA.B.3

+8

Standards-aligned

Created by

Jason McGowan

Used 13+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

"and" usually means you...

add

subtract

multiply

divide

Tags

CCSS.1.OA.A.1

CCSS.1.OA.B.3

CCSS.1.OA.C.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

"costs" usually means...

equal to

subtract

use a reciprocal

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for... 7 bags of peanuts and 1 soda cost $19. The soda is $5. Choose two valid equations that represent this.

7P + 1S = 19

7P = S + 19

7S + 19P = 26

7P + 5 = 19

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for the following...

6 hot dogs and 2 salted pretzels cost $23

6H + 2P = 23

6H = 2P + 23

6 + 2P = 23

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

BOX 1 - 5 kids snack packs and a large soda cost $26 at the movies. If the snack packs are $4 each, how much is the soda? (HINT: 5K + L = 26 and K = 4)

A large soda is $6

A large soda is $9

A large soda is $12

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

BOX 2 - A mom buys nachos for $6.50 and three hot dogs for her kids. The total cost is $17! How much are the hot dogs? (Hint: N + 3H = 17 and N = 6.5

Hot dogs each cost $3.50

Hot dogs each cost $4.50

Hot dogs each cost $1.50

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

BOX 3 - 7 fish and a $12 tank cost $61. How much is each fish?

7 dollars

8 dollars

9 dollars

6 dollars

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

BOX 4 - Pool Party

You can either buy 24 Triple Meat sandwiches, OR you can buy a $36 cake and 12 Triple Meat sandwiches. How much are the sandwiches?

$3 per sandwich

$2 per sandwich

$4.50 per sandwich

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3