6.NS.2 Division with Decimal Quotients
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Kristen Gillen
Used 56+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jameel bought 5 candy bars for $3. What is the cost of each candy bar?
Which expression can be used to solve this problem?
5 ÷ 3
3 ÷ 5
5 x 3
5 – 3
Tags
CCSS.5.NF.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
TRUE OR FALSE?
When dividing, the bigger number always goes inside the long division bracket.
True
False
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which correctly shows 12 ÷ 30 using the standard algorithm?
Tags
CCSS.3.OA.C.7
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Victoria used 36 feet of string to make 25 identical necklaces.
Choose the TWO division problems that can be used to find the number of feet of string used for each necklace.
25 ÷ 36
36 ÷ 25
Tags
CCSS.5.NF.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
1.6
1.75
≈ 0.57
Tags
CCSS.7.NS.A.2D
CCSS.8.NS.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
0.5
2
Tags
CCSS.5.NF.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.2D
CCSS.8.NS.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
9 questions
Reguli de calcul cu puteri
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
الأعداد الكسرية
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ulangkaji Nombor Perdana
Quiz
•
1st - 12th Grade
12 questions
Operations with Fractions
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Number Sequence
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Calculo Mental (suma, resta, multiplicación, división)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
مسابقة جدول الضرب 4 و 5
Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
Toán lớp 3_3a1.tuần 25
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
