Unit 1 Test

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Janet Porter
Used 29+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
For every 1/4 mi. Pascal walks, Lucien runs 2/3 mi. How many miles does Pascal walk for every 1 mi. Lucien runs?
2 2/3
1/6
11/12
3/8
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The number of cups of strawberries in a shortcake recipe is proportional to the number of cups of sugar in the recipe. The recipe uses 5 cups of strawberries per 1/4 cup of sugar.
Part A What is the constant of proportionality for the relationship between cups of strawberries and cups of sugar
1/20
4/5
5/4
20
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The number of cups of strawberries in a shortcake recipe is proportional to the number of cups of sugar in the recipe. The recipe uses 5 cups of strawberries per 1/4 cup of sugar.
Part B
The cost of 2 cups of strawberries is $6.00. Write and equation to show the relationship between the cost c, and the cups of strawberries, s.
c = 2 s
c = 6 s
c = 3 s
c = 1/3 s
Tags
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A wheelbarrow has a wheel with a diameter of 10 inches. What is the distance, in inches, that the wheelbarrow moves after 16 full rotations of the wheel?. Use 3.14 for π
314
31.4
251.2
502.4
Tags
CCSS.7.G.B.4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emma wants to enlarge a square photo and print it to a square canvas. The side length of the canvas is 12 in. The scale from the canvas to the photo is 4 in. to 1 in. What is the side length of Emmaś photo?
3 in
6 in
9 in
12 in
Tags
CCSS.7.G.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows the cost c, in dollars of using a carpooling service for d days. Which equation represents the cost of the carpooling service?
c = 1/6 d
c = 6 d
d=6c
c=6
Tags
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
Giancarlo buys granola. The graph shows the relationship between the weight and the cost of granola. Which of the following are true statements about the graph? CHOOSE ALL THE CORRECT ANSWERS
The point (8,24) means that 8 pounds of granola costs $24
The point (1,3) means that the unit rate is $3 per pound of granola
The point (4,14) means that it costs $4 for 12 pounds of granola
Since the line passes through (1,3), 3 is the constant of proportionality.
The graph is not a proportional relationship
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Math Mix-Up: Area, Fractions, and Recipes for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Solving Proportion Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Multiplying Fractions and Mixed Numbers (+/-)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Fraction Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade