Unit 1 Test

Unit 1 Test

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rates and Proportions Review

Unit rates and Proportions Review

6th - 8th Grade

13 Qs

Writing Proportions

Writing Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Recipe Proportions

Recipe Proportions

7th Grade

12 Qs

Practicing Proportions with Word Problems

Practicing Proportions with Word Problems

6th - 7th Grade

8 Qs

Solving Proportion Word Problems

Solving Proportion Word Problems

7th Grade - University

11 Qs

Number Crushing Cupcake

Number Crushing Cupcake

3rd - 12th Grade

9 Qs

7th math review

7th math review

7th Grade

17 Qs

Fraction Decimal Word Problems

Fraction Decimal Word Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 1 Test

Unit 1 Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.4, 7.RP.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

Janet Porter

Used 29+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For every 1/4 mi. Pascal walks, Lucien runs 2/3 mi. How many miles does Pascal walk for every 1 mi. Lucien runs?

2 2/3

1/6

11/12

3/8

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The number of cups of strawberries in a shortcake recipe is proportional to the number of cups of sugar in the recipe. The recipe uses 5 cups of strawberries per 1/4 cup of sugar.


Part A What is the constant of proportionality for the relationship between cups of strawberries and cups of sugar

1/20

4/5

5/4

20

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The number of cups of strawberries in a shortcake recipe is proportional to the number of cups of sugar in the recipe. The recipe uses 5 cups of strawberries per 1/4 cup of sugar.


Part B

The cost of 2 cups of strawberries is $6.00. Write and equation to show the relationship between the cost c, and the cups of strawberries, s.

c = 2 s

c = 6 s

c = 3 s

c = 1/3 s

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A wheelbarrow has a wheel with a diameter of 10 inches. What is the distance, in inches, that the wheelbarrow moves after 16 full rotations of the wheel?. Use 3.14 for π

314

31.4

251.2

502.4

Tags

CCSS.7.G.B.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma wants to enlarge a square photo and print it to a square canvas. The side length of the canvas is 12 in. The scale from the canvas to the photo is 4 in. to 1 in. What is the side length of Emmaś photo?

3 in

6 in

9 in

12 in

Tags

CCSS.7.G.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost c, in dollars of using a carpooling service for d days. Which equation represents the cost of the carpooling service?

c = 1/6 d

c = 6 d

d=6c

c=6

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Giancarlo buys granola. The graph shows the relationship between the weight and the cost of granola. Which of the following are true statements about the graph? CHOOSE ALL THE CORRECT ANSWERS

The point (8,24) means that 8 pounds of granola costs $24

The point (1,3) means that the unit rate is $3 per pound of granola

The point (4,14) means that it costs $4 for 12 pounds of granola

Since the line passes through (1,3), 3 is the constant of proportionality.

The graph is not a proportional relationship

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?