Unit rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Pam Burke
Used 10+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
408 words per minute
1632 words per minute
404 words per minute
102 words per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A package of 35 plastic cups costs $7.00. Find the unit rate.
$244.65
$19.97
$2.00
$0.20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade