Unit rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Pam Burke
Used 10+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
408 words per minute
1632 words per minute
404 words per minute
102 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A package of 35 plastic cups costs $7.00. Find the unit rate.
$244.65
$19.97
$2.00
$0.20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Calculate Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade