Solving Proportions Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
David Carrillo
Used 8+ times
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
6
12
3
8
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?
45
54
36
24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
Tags
CCSS.4.OA.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?
$30
$80
$60
$90
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.
$6.00
$12.00
$9.00
$3.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?
$900
$315
$1890
$1260
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade