Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 4.OA.A.2

+2

Standards-aligned

Created by

David Carrillo

Used 8+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

Tags

CCSS.4.OA.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.

$6.00

$12.00

$9.00

$3.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?

$900

$315

$1890

$1260

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?