Unit Rates and Rate

Unit Rates and Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade

11 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Unit Rates and Rate

Unit Rates and Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

SHAUN BLACKEY

Used 18+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best buy?
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?
$6.50
$1.53
$0.65

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the best price?
2 liters of milk at $3.80
1.5 liters of milk at $2.70
2 liters of milk for $3.80
1.5 liters of milk at $2.70
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 Jorge’s printer can print 24 pages in 15 minutes. How many pages can it print  in 1 hour?
72 pages
48 pages
96 pages
64 pages

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is NOT a unit rate?

2 cars

1 lane

45 miles per hour

27 sandwiches in 3 weeks

2 tanks of gas

1 yard

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?