Adding money amounts

Adding money amounts

3rd - 4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

Word Problems with Money

Word Problems with Money

3rd Grade

10 Qs

Adding with Decimals

Adding with Decimals

4th - 6th Grade

12 Qs

Sales Tax

Sales Tax

4th - 9th Grade

15 Qs

3rd Grade Money

3rd Grade Money

2nd - 3rd Grade

9 Qs

Personal Financial Literacy

Personal Financial Literacy

4th Grade

15 Qs

Adding money amounts

Adding money amounts

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Medium

CCSS
3.NBT.A.2, 3.OA.A.1, 3.OA.D.8

+2

Standards-aligned

Created by

Sally Healy

Used 357+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I bought a Zuper Duper for $1.50 and a garlic bread for $3.25. How much did it cost in total?

$3.65

$4.75

$2.25

$4.70

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of a shirt for $15 and shorts for $10?

$.025

$15

$25.00

$35

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I spent $5.65 and $2.50. How much did I spend in total?

$8.15

$8.00

$7.05

$6.15

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would it cost to buy 4 apples for 55c each?

$22.00

$3.20

$1.20

$2.20

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would it cost to buy three Bunnings sausages for $2.50 each?

$6.50

$7.50

$9.00

$5.50

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?

$6.50

$23.90

$27.00

$23.50

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?

$20

$32

$30

$100

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?