Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and rates

Ratio and rates

6th Grade

33 Qs

Best Buy and Unit Rate

Best Buy and Unit Rate

6th - 7th Grade

25 Qs

Review-Constant of Proportionality-ACC

Review-Constant of Proportionality-ACC

6th Grade

25 Qs

6 Math IM U4 Dividing Fractions Review

6 Math IM U4 Dividing Fractions Review

6th Grade

25 Qs

6th Grade Math Benchmark Review

6th Grade Math Benchmark Review

6th Grade

25 Qs

EnVision 7 Topic 2

EnVision 7 Topic 2

6th - 8th Grade

25 Qs

ratio among three number

ratio among three number

6th Grade

25 Qs

Ratio and Rates Review

Ratio and Rates Review

6th Grade

25 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+9

Standards-aligned

Created by

Andrea Cruz

Used 7+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For a unit rate, what number should the denominator be?

2

10

Doesn't matter

1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better deal?

$5/1 burger

$3/ 1 burger

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
There are 1600 calories in the 5 cups of dog food Mike gives his adult dog. Mike gives his puppy 3 cups of the same dog food. How many calories are in the 3 cup serving?
800 calories
960 calories
640 calories
3200 calories

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?