Comparing Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Andrea Cruz
Used 7+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
For a unit rate, what number should the denominator be?
2
10
Doesn't matter
1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
$5/1 burger
$3/ 1 burger
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
Ratio Practice

Quiz
•
1st - 12th Grade
25 questions
SC Ready Assessment

Quiz
•
6th Grade
26 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Math 6 End of 1st Semester Review

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ulangkaji Matematik Tahun 6

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Unit 4 Quiz 1

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ratio, rates, and unit rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
25 questions
Unit rate and proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade