Multiplication & Division Review

Multiplication & Division Review

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent Fractions - Purple Group

Equivalent Fractions - Purple Group

3rd - 4th Grade

13 Qs

Interpreting Data

Interpreting Data

3rd - 4th Grade

12 Qs

Sifir 2

Sifir 2

3rd - 6th Grade

12 Qs

Çarpım Tablosu - 6lar

Çarpım Tablosu - 6lar

2nd - 4th Grade

10 Qs

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

1st - 10th Grade

12 Qs

FEB 26 MATH 4 ASYNCH

FEB 26 MATH 4 ASYNCH

4th Grade

10 Qs

MSI Fractions

MSI Fractions

4th - 5th Grade

10 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Multiplication & Division Review

Multiplication & Division Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
4.NBT.B.5, 3.OA.A.3, 3.OA.D.8

+1

Standards-aligned

Created by

Chasity Holloman

Used 385+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The school store sold 453 packs of erasers this week. Each pack of erasers cost $6. How much money did the school store make this week?

$2,718

$2,178

$75

$76

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

796 x 5

3,809

3,098

3,980

187

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Mrs. Thompson drew this area model on the board. Which product is missing to complete this area model?

13 x 18

13 x 8

8 x 8

8 x 10

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Abby drew the area model below to illustrate a multiplication problem she was solving.


Which equation matches the problem Abby was solving and shows a correct solution?

24 x 13 = 312

24 x 13=300

30 x 7=210

30 x 7 = 107

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Steve earned $98 a week at his summer job and he worked for 12 weeks. How much money did Steve earn for the summer?

$1,176

$1,076

$1,716

$816

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Billy cut 48 apples into 6 pieces each. How many pieces of apple does Billy have?

8

280

288

54

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The fourth graders are going on a field trip to Raleigh. There are 102 fourth grade students. Eight students can ride in each van. How many vans will be required for all students to go to Raleigh?

13

12

14

31

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?