21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

5th - 7th Grade

14 Qs

7th grade math review

7th grade math review

6th - 8th Grade

15 Qs

Solve Proportions 74B

Solve Proportions 74B

7th - 8th Grade

15 Qs

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Fractions and Decimals Review

Fractions and Decimals Review

7th Grade

16 Qs

2024 Math 7 - Midterm Exam Review

2024 Math 7 - Midterm Exam Review

7th Grade

13 Qs

Unit 3 Day 5 Homework

Unit 3 Day 5 Homework

7th Grade

11 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Ms Gasell DavisDriveMS

Used 34+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kiana spent $3.75 for 3 pounds of granola to make breakfast for Isla and Jasmine. What is her unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms Salmon is taking Divit, Reg, Kingston and Brody to the movies. Movie ticket sales are as follows:

Adult: 20 tickets for $250

Child: 15 tickets for $71.25

Senior: 5 tickets for $37.50

How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08

$25

$12

$12.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Noah can drive 160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

 22.85 miles1 gallon of gas\frac{22.85\ miles}{1\ gallon\ of\ gas}  

 7 miles 1 gallon of gas\frac{7\ miles\ }{1\ gallon\ of\ gas}  

 22.86 miles1 gallon of gas\frac{22.86\ miles}{1\ gallon\ of\ gas}  

 1 gallon of gas22.9 miles\frac{1\ gallon\ of\ gas}{22.9\ miles}  

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kelyn reads 5/ 8 page in 2/3 minute. How many pages can she read in one minute?

15/16 pages per minute

10/24 pages per minute

5/8 pages per minute

16/15 pages per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Nick and Zack are baking a cake that calls for 1/4 cup water for every 1/2 cup of flour. How much flour will they need if they use 1.5 cups of water?

4 cups of flour

.75 cups of flour

3 cups of flour

.25 cups of flour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ty'lique, Omar and Brody walked 12 miles. Then they walked 1/4 of that distance more. How far did they each walk?

 12 + 1412\ +\ \frac{1}{4}  

 12 ×1412\ \times\frac{1}{4}  

 12(1 + 14)12\left(1\ +\ \frac{1}{4}\right)  

 12 ÷ 1412\ \div\ \frac{1}{4}  

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Taala drank 8 ounces of juice. Kamron drank 1/4 less than that. How many ounces did Kamron drink?

10

8

6

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?