21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

คณิตศาสตร์ ป.6

คณิตศาสตร์ ป.6

1st Grade - University

10 Qs

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

7th Grade

10 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

แบบทดสอบเรื่อง  ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

แบบทดสอบเรื่อง ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

7th Grade - University

11 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Ejercicios de matemáticas.

Ejercicios de matemáticas.

1st - 10th Grade

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.EE.B.3, HSF.IF.A.1

+10

Standards-aligned

Created by

Ms Gasell DavisDriveMS

Used 35+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kiana spent $3.75 for 3 pounds of granola to make breakfast for Isla and Jasmine. What is her unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms Salmon is taking Divit, Reg, Kingston and Brody to the movies. Movie ticket sales are as follows:

Adult: 20 tickets for $250

Child: 15 tickets for $71.25

Senior: 5 tickets for $37.50

How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08

$25

$12

$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Noah can drive 160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

 22.85 miles1 gallon of gas\frac{22.85\ miles}{1\ gallon\ of\ gas}  

 7 miles 1 gallon of gas\frac{7\ miles\ }{1\ gallon\ of\ gas}  

 22.86 miles1 gallon of gas\frac{22.86\ miles}{1\ gallon\ of\ gas}  

 1 gallon of gas22.9 miles\frac{1\ gallon\ of\ gas}{22.9\ miles}  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kelyn reads 5/ 8 page in 2/3 minute. How many pages can she read in one minute?

15/16 pages per minute

10/24 pages per minute

5/8 pages per minute

16/15 pages per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Nick and Zack are baking a cake that calls for 1/4 cup water for every 1/2 cup of flour. How much flour will they need if they use 1.5 cups of water?

4 cups of flour

.75 cups of flour

3 cups of flour

.25 cups of flour

Tags

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ty'lique, Omar and Brody walked 12 miles. Then they walked 1/4 of that distance more. How far did they each walk?

 12 + 1412\ +\ \frac{1}{4}  

 12 ×1412\ \times\frac{1}{4}  

 12(1 + 14)12\left(1\ +\ \frac{1}{4}\right)  

 12 ÷ 1412\ \div\ \frac{1}{4}  

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Taala drank 8 ounces of juice. Kamron drank 1/4 less than that. How many ounces did Kamron drink?

10

8

6

2

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?