21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+10
Standards-aligned
Ms Gasell DavisDriveMS
Used 34+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kiana spent $3.75 for 3 pounds of granola to make breakfast for Isla and Jasmine. What is her unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ms Salmon is taking Divit, Reg, Kingston and Brody to the movies. Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Noah can drive 160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kelyn reads 5/ 8 page in 2/3 minute. How many pages can she read in one minute?
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Nick and Zack are baking a cake that calls for 1/4 cup water for every 1/2 cup of flour. How much flour will they need if they use 1.5 cups of water?
4 cups of flour
.75 cups of flour
3 cups of flour
.25 cups of flour
Tags
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ty'lique, Omar and Brody walked 12 miles. Then they walked 1/4 of that distance more. How far did they each walk?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Taala drank 8 ounces of juice. Kamron drank 1/4 less than that. How many ounces did Kamron drink?
10
8
6
2
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th 5-5 Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates and Unit Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
SF7 Unit 1 Test Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade