Write Two Step Equation

Write Two Step Equation

7th - 10th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities "Test"

Inequalities "Test"

7th Grade

15 Qs

Two Step Equation (Review Practice Quiz 1)

Two Step Equation (Review Practice Quiz 1)

7th Grade

21 Qs

Polynomials

Polynomials

10th Grade

15 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

7th - 10th Grade

14 Qs

Exponents and radicals TEST

Exponents and radicals TEST

6th - 12th Grade

16 Qs

4.4 Quizizz

4.4 Quizizz

8th Grade

20 Qs

Write Two Step Equation

Write Two Step Equation

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 10th Grade

Hard

Created by

Omar Alshishani

Used 13+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Four more than twice a number is 8.

2x+4=82x+4=8

2x4=82x-4=8

2x+8=42x+8=4

2x8=42x-8=4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three more than four times a number is 15.

4x+3=154x+3=15

4x3=154x-3=15

3x+4=153x+4=15

15x4=315x-4=3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Five less than twice a number is 7.

2x5=72x-5=7

2x+5=72x+5=7

5x+2=75x+2=7

5x2=75x-2=7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

One less than four times a number is 11.

4x1=114x-1=11

4x+1=114x+1=11

x+4=11x+4=11

x4=11x-4=11

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Six less than six times a number is 12.

6z+6=126z+6=12

6z6=126z-6=12

6z+12=66z+12=6

6z12=66z-12=6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mohammed had $24 to spend on seven pencils. After buying them he had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

7x- 24=10

7x+ 10=24

10+x=14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ibrahim, Esmael and Rahid want to rent a Speedy Boat that charges QAR 15 deposit fee plus QAR 2 for each hour of use. Write an equation to find out how many hours, they rented the Boat if the total cost was QAR 33.

h = 2(9) + 15

33 = 15h + 2

h = 15(9) + 2

33 = 2h + 15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?