Ratios and Proportional Relationships Study Guide

Ratios and Proportional Relationships Study Guide

Assessment

Quiz

Created by

Daniel Spadaro

Mathematics

6th - 7th Grade

28 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 2 pounds of melon costs $4.50 at the grocery store, how much would 7 pounds cost?

$0.44

$2.25

$15.75

$3.80

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 2 pounds of melon costs $4.50 at the grocery store, what is the unit rate per pound?

$0.44 per pound

$2.25 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A ferry has to transport bikes on an island.  The table below shows the number of bikes transported and the number of trips made by the ferry.  Do the ratios in the table represent a proportional relationship? 

Yes, the relationship is proportional

No, the relationship is not proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which table shows a proportional relationship between the number of miles and hours traveled?

Car A

Car B

Car C

Car D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Janet can sew 34 scarves in 2 hours. At this rate, how many scarves can she sew in 5 hours?

17

85

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Determine if the relationship of dollars to guests represents a proportional relationship.

Yes, this is a proportional relationship

No, this is not a proportional relationship

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality of the following relationship?

$10 per guest

$20 per guest

$2 per guest

$5 per guest

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?