If 2 pounds of melon costs $4.50 at the grocery store, how much would 7 pounds cost?
Ratios and Proportional Relationships Study Guide

Quiz
•
Daniel Spadaro
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
28 plays
•
Medium
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$0.44
$2.25
$15.75
$3.80
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 2 pounds of melon costs $4.50 at the grocery store, what is the unit rate per pound?
$0.44 per pound
$2.25 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A ferry has to transport bikes on an island. The table below shows the number of bikes transported and the number of trips made by the ferry. Do the ratios in the table represent a proportional relationship?
Yes, the relationship is proportional
No, the relationship is not proportional
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which table shows a proportional relationship between the number of miles and hours traveled?
Car A
Car B
Car C
Car D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Janet can sew 34 scarves in 2 hours. At this rate, how many scarves can she sew in 5 hours?
17
85
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Determine if the relationship of dollars to guests represents a proportional relationship.
Yes, this is a proportional relationship
No, this is not a proportional relationship
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality of the following relationship?
$10 per guest
$20 per guest
$2 per guest
$5 per guest
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships in Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Porportional Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
17 questions
y = kx (6th Grade)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportion Applications and Graphs

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Proportions: Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
19 questions
Naming Polygons

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Theoretical and Experimental Probability

Quiz
•
7th Grade