Solving Real World Proportion Problems

Solving Real World Proportion Problems

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions

Proportions

7th Grade

10 Qs

Measurement Conversions and Ratios

Measurement Conversions and Ratios

6th Grade - University

10 Qs

Proportion Practical Problems

Proportion Practical Problems

7th Grade - University

12 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

5th - 8th Grade

6 Qs

Proportions Review

Proportions Review

7th Grade

10 Qs

Warm Up 4.2 - Advanced Math 7

Warm Up 4.2 - Advanced Math 7

6th - 8th Grade

6 Qs

Proportions and Unit conversion

Proportions and Unit conversion

7th Grade

12 Qs

Proportion Word Problems (for a grade)

Proportion Word Problems (for a grade)

7th Grade

10 Qs

Solving Real World Proportion Problems

Solving Real World Proportion Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 4.MD.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Pam Burke

Used 10+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?
15 presents
16 presents
14 presents
13 presents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Harold took a total of 8 quizzes over the course of 2 weeks. How many weeks of school will Harold have to attend this quarter before he will have taken a total of 20 quizzes?
5 weeks
6 weeks
7 weeks
8 weeks

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?
35 jars
30 jars
25 jars
40 jars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?
$3.00
$2.50
$3.50
$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?
$63.00
$53.00
$43.00
$73.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of cups of sugar to cups of flour needed to bake cookies is 1:5. If Myesha uses 25 cups of flour, how much sugar is needed?
125 cups
5 cups
15 cups
10 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 12-ounce bottle of shampoo lasts Enrique 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 Weeks
24-ounce bottle
10.6 Weeks
10.6-ounce bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. How many pounds of granola can Will buy for $10
8 pounds
7 pounds
6 pounds
9 pounds

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3