Module 1, Topic 2

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Stacy Reed
Used 14+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy?
-ounce bottle for $2.49
-ounce bottle for $2.99
-ounce bottle for $3.99
-ounce bottle for $6.29
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alicia, Carlos, Henry and Zoe each completed a hike. The table shows their distances and times. Who hiked the greatest rate?
Alicia
Carlos
Henry
Zoe
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Amanda's punch recipe uses
ounces lemonade per 10 ounces of total punch. How much lemonade will she need to make 180 ounces of punch?ounces
ounces
45 ounces
155 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A
-ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost?$0.08 per ounce
$0.50 per ounce
$0.76 per ounce
$0.06 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the unknown quantity?
17.13
37.33
39.98
63.64
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$8.00
$45.60
$49.40
$123.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alicia is making apple pies. She used
of sugar for every . She has of sugar left in her bag. How many pies can she make?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
5th - 8th Grade
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
IM Unit 2 Review_7th Grade

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Comparing & Scaling Unit Practice Test

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade