Problem Solving - Money Benchmark

Problem Solving - Money Benchmark

KG - 12th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

money

money

5th Grade

20 Qs

Percents Markup and Markdown

Percents Markup and Markdown

7th Grade

18 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Grade 7 Unit 4 Test Review (Percents)

Grade 7 Unit 4 Test Review (Percents)

7th Grade - University

20 Qs

Percent Change, Markup, & Markdown

Percent Change, Markup, & Markdown

7th Grade

20 Qs

Percent Review

Percent Review

7th Grade

13 Qs

Percents Review

Percents Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning- Percent

Proportional Reasoning- Percent

7th Grade

20 Qs

Problem Solving - Money Benchmark

Problem Solving - Money Benchmark

Assessment

Quiz

Mathematics, Special Education

KG - 12th Grade

Hard

Created by

Amanda Maxwell

Used 23+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paige has 20 cents. Drew has 30 cents.

Who has more money?

Paige 20¢

Drew 30¢

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige and Drew put their money together to buy

a candy bar.

How much money do they have altogether?

60¢

30¢

50¢

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige has 20 cents. Drew has 30 cents.

How much more money does Drew have?

10¢

20¢

30¢

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige wants to buy a bracelet for $.85 and a

necklace for $1.00. Which costs more?

necklace $1.00

bracelet $.85

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige wants to buy the bracelet for $.85 and the

necklace for $1.00.

What will it cost altogether?

$1.95

$1.85

$9.05

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige will buy the bracelet and necklace for $1.85.

How many $1 bills will she use to buy this

Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Paige earned $2.50 on Monday picking apples.

She earned $1.50 on Tuesday.

Which day did she earn more?

Monday $2.50

Tuesday $1.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?