Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Quiz 3 - Proportional Relationships and Graphs

Unit 2 Quiz 3 - Proportional Relationships and Graphs

7th Grade

15 Qs

Proportional vs. Non-proportional

Proportional vs. Non-proportional

KG - University

21 Qs

Proportional and NON-Proportional Relationships

Proportional and NON-Proportional Relationships

7th - 9th Grade

20 Qs

MS -proportional and non-proportional

MS -proportional and non-proportional

7th Grade

20 Qs

Proportional/NonProportional

Proportional/NonProportional

7th Grade

15 Qs

Proportional Equations

Proportional Equations

7th Grade

14 Qs

Proportional vs NonProportional

Proportional vs NonProportional

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality with Equations

Constant of Proportionality with Equations

7th - 8th Grade

17 Qs

Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Megan Sorrenti

Used 41+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the equation for a proportional relationship?

y=kx

y=cx

y=px

y=nx

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.

Sally drove 150 miles in three hours.


Fill in the blank.

Sally drove _____ miles per hour.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.

Danny bought a five boxes of donuts. He has a total of 25 donuts all-together. How many donuts are in each box?


There are ______ donuts per box.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.


Donald bought 12 bagels for $9.00.

How much did one bagel cost?

$4.50

$0.75

$0.70

$5.00

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.


Amber paid $4.40 for 4 apples. How much was one apple?


One apple cost $_____.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Anthony buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat?


One baseball bat costs $_______.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lily is building a fence. She build her fence at a constant rate of 1/3 section of fence every 1/2 hour. At this rate, what fraction represents the section of fence Lily can build per hour?

1/3

1/2

3/2

2/3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?