Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned

Quicha Harris
Used 14+ times
FREE Resource
55 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?
$10.66
$11.76
$12.15
$14.92
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The book store is having a sale on bookmarks. Each bookmark is on sale for $0.84. Each student in Ms. Duke's class decides to buy a bookmark. There are 23 students in Ms. Duke's class. How much will the class spend on bookmarks at the book store?
$5.56
$15.34
$19.32
$21.01
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?
$1.63
$3.89
$4.98
$4.89
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kayla save $6.18 each week. How much will Kayla have saved after 14 weeks?
$82.56
$86.52
$84.25
$86.14
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
50 questions
Multiply by 3

Quiz
•
3rd - 5th Grade
50 questions
4th Grade Math Review

Quiz
•
3rd - 5th Grade
50 questions
2's multiplication facts 1st period

Quiz
•
3rd - 5th Grade
50 questions
Times tables

Quiz
•
4th - 7th Grade
50 questions
5th Grade Basic Math Facts #1

Quiz
•
5th Grade
58 questions
Multiplication Facts Review

Quiz
•
3rd - 6th Grade
50 questions
Multiplication & Division Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
60 questions
MAAP Math Review #5

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade