Search Header Logo

Rates, Ratios, and Proportions

Authored by Ginger Newbern

Mathematics

6th - 7th Grade

CCSS covered

Used 81+ times

Rates, Ratios, and Proportions
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Melissa drives 240 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?

40 mph

48 mph

46 mph

50 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?

3/4 and 24/32

yes

no

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?

10/12 and 20/32

yes

no

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eight oranges cost $1.00. How much will 1 dozen oranges cost?

$1.50

$3.70

$0.12

$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes. How many eggs will you need to make 40 pancakes?

4 eggs

8 eggs

12 eggs

16 eggs

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?

$9.50

$4.08

$1.80

$1.08

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$2.50

$3.60

$1.99

$2.89

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?