U3 Pt.1 Test: Ratios, Percents and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+8
Standards-aligned
Used 19+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 11 minutes?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
1122 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which division expression shows the complex fraction above.
Tags
CCSS.3.NF.A.1
CCSS.3.NF.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
KESİRLERLE PROBLEMLER
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Múltiplo s e Divisores
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Latihan SPLDV
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Sólidos Geométricos
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Mr Adam's Maths: Grade 7 Angles in Triangles
Quiz
•
7th Grade
15 questions
STS GANJIL MATEMATIKA UPT SDN 3 ARAWA IKM 2024-2025
Quiz
•
4th Grade - University
17 questions
Readiness Checker On Geometry
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Mental Maths 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
