Unit 4  Lessons 2-5 Quiz Review

Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Fractional Unit Rate Quizizz

Fractional Unit Rate Quizizz

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

13 Qs

Proportions and Constant of Proportionality

Proportions and Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit 4  Lessons 2-5 Quiz Review

Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+7

Standards-aligned

Created by

Missy Cooper

Used 251+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 3 pizzas cost $36, how much will 5 pizzas cost?

$65

$68

$60

$70

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A company packs boxes at a constant rate of

 23\frac{2}{3}  of a box every  12\frac{1}{2}  minute. What is the number of boxes per minute the company packs?  

 26\frac{2}{6}  

 13\frac{1}{3}  

 1131\frac{1}{3}  

2

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Luke bought 3 footballs for $75. What is the unit rate per football?

$15

$225

$20

$25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You are saving for a pair of running shoes. After 2 weeks you have $14.20 saved. If you save the same amount each week, how much will you have saved in 8 weeks?

$52.60

$60.40

$56.80

$62.20

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chloe read x pages. Mallory read 3/10 more than that.  Which equation relates the number of pages Chloe read (x) with the number of pages Mallory ready (y)

x = 0.3y

y = 1.3x

y = x + 0.3

y = x + 1.03

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jill ate 4 pieces of candy. Her brother ate 3/4 more than that. Which expression represents this situation?

x + 3/4x

3/4x

1/4x

3/4x + 1/4x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Julio hikes 1/2 mile in a 1/4 hour.


How far does he hike in 1 hour?

2 miles per an hour

1/2 mile per an hour

1/8 mile per an hour

4/8 mile per an mile

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?