Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+7
Standards-aligned
Missy Cooper
Used 251+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 3 pizzas cost $36, how much will 5 pizzas cost?
$65
$68
$60
$70
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company packs boxes at a constant rate of
of a box every minute. What is the number of boxes per minute the company packs?
2
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Luke bought 3 footballs for $75. What is the unit rate per football?
$15
$225
$20
$25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You are saving for a pair of running shoes. After 2 weeks you have $14.20 saved. If you save the same amount each week, how much will you have saved in 8 weeks?
$52.60
$60.40
$56.80
$62.20
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Chloe read x pages. Mallory read 3/10 more than that. Which equation relates the number of pages Chloe read (x) with the number of pages Mallory ready (y)
x = 0.3y
y = 1.3x
y = x + 0.3
y = x + 1.03
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jill ate 4 pieces of candy. Her brother ate 3/4 more than that. Which expression represents this situation?
x + 3/4x
3/4x
1/4x
3/4x + 1/4x
Tags
CCSS.6.EE.B.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Julio hikes 1/2 mile in a 1/4 hour.
How far does he hike in 1 hour?
2 miles per an hour
1/2 mile per an hour
1/8 mile per an hour
4/8 mile per an mile
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rates with Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade