What is the 1st step to solving a systems of equations word problem?
Applications of Systems (LT 14)

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Stephanie Smith
Used 16+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve the system using the Substitution or Elimination
Write 2 linear equations to create a system
Define the variables (x and y)
Write answers with labels (in context of the problem)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
TRUE or FALSE:
When writing system of equations, they will be written in either Slope-Intercept form (y = mx + b) or Standard form (Ax + By = C)
TRUE
FALSE
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is Slope-Intercept form?
Ax + By = C
y = mx + b
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
TRUE or FALSE:
When SOLVING a system of equations, you can CHOOSE to use either Substitution method or Elimination method.
TRUE
FALSE
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Step 1) Define the variables for the system:
At Sam’s pizza a soda and 2 slices of everything pizza cost $10.25. At Two Cousin’s a soda and 4 slices of everything pizza cost $18.75. What is the cost for a soda and a slice of pizza?
x = # of sodas purchased
y = # of slices of pizza purchased
x = cost of a soda
y = cost of a slice of pizza
x = Sam's Pizza
y = Two Cousin's
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 4 pts
Step 2) WRITE 2 EQUATIONS for the SYSTEM:
At Sam’s pizza a soda and 2 slices of everything pizza cost $10.25. At Two Cousin’s a soda and 4 slices of everything pizza cost $18.75. What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?
x = 10.25
y = 18.75
x + 2y = 18.75
x + 4y = 10.25
y = 2x + 10.25
y = 4x + 18.75
x + 2y = 10.25
x + 4y = 18.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 2 pts
Step 3) SOLVE the SYSTEM:
x + 2y = 10.25
x + 4y = 18.57
What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?
The cost of a soda is $1.75.
The cost of a slice of pizza is $4.25.
The cost of a soda is $4.25.
The cost of a slice of pizza is $1.75.
The cost of a soda is $10.25.
The cost of a slice of pizza is $18.75.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Applications Solving Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Slope and Solving Equations Review

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Collecting & Types of Data

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Systems of Equations Word Problems

Quiz
•
9th Grade
11 questions
Expressions, LCM, GCF, Distributive Property

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Systems of Equations Review EOC

Quiz
•
9th Grade - University
12 questions
Review Systems of Linear Equations

Quiz
•
9th Grade
13 questions
ITCA Unit Assessment (Part 1)

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade